تبلیغات
akhbarmohandesi - مطالب اردیبهشت 1396

امروز:

بساز بفروش زدایی از بازار مسکن/احداث مسکن در پایتخت،تخصصی تر خواهد شد؟


 

چندی قبل اداره نظام مهندسی ساختمان در پایتخت در ابلاغیه ای به مهندسان ناظر دستور داد که ساخت و سازهای پایتخت را از هرگونه بساز بفروشیِ بی قانون پاک سازی نمایند .

به نقل از پارس نیوز , اکثری از کارشناسان و صاحب و مالک نظران میدان ساخت و ساز معتقدند , قدمت موثر مسکن در کشور‌ایران پایین‌تر از استانداردهای رایج جهانی است و ریشه اساسی این عارضه را هم در کیفیت پایین ساخت و سازها قلمداد می نمایند بساز بفروش زدایی از بازار مسکن/احداث مسکن در پایتخت،تخصصی تر خواهد شد؟

 

در حین دهه‌های اخیر با افزایش جمعیت , ساخت و سازها هم به صورت فزاینده‌ای رشد پیدا کرد و به تبع درین رشد قارچ مدل چه بسیار واحدها و منازلی که بصورت بی قاعده , غیر اصولی و فاقد استاندارد های لازم احداث شدند .

 

بخش ها حاشیه نشین , مثال ای بارز و ملموس از این پدیده نامطلوب به شمار می‌روند که علاوه بر مخدوش نمودن سیمای شهری , تحت عنوان یک خطر بدون شوخی و بالقوه مطرح میباشند .

 

پس از فروریختن ساختمان پلاسکو , مسئله استحکام بنای سازه‌های ساختمانی بیشتراز پیش مطرح می گردد و این بار در شهری همچون تهران , اداره نظام مهندسی در صدد است ساماندهی هر چه مطلوب تری را درین میدان جاری و ساری سازد , مصداق بارز این رویکرد , در ابلاغیه ای که به وسیله اداره مذکور صادر شده , مشهود است .

 

بر طبق ابلاغیه مذکور , مقرر است با جلوگیری از آغاز به کار و جلوگیری ساخت و سازهایی که در آن‌ها از تولید کننده ذیصلاح استفاده نمی‌شود , از عمل بساز بفروش های بی قانون در شهر تهران ممانعت شود .

 

به واقع اداره نظام مهندسی با تعریف و پباده سازی چهار ماموریت قطع و انسداد ارائه سرویس ها مهندسی به پروژه‌هایی که در آن ها از مجری ذیصلاح و مستقر در کارگاه ساختمانی استفاده نشده را مدنظر قرار داده است .

 

صادق زاده آملی , دانش آموخته رشته عمران در رای زنی با خبر نگار مسکن با اشاره به قدم مثبت و سازنده اداره نظام مهندسی برای ساماندهی هر چه دلخواه تر ساخت و سازها در پایتخت , اظهار داشت : بر طبق گزارشات پخش شده در رسانه ها , اداره مذکور با تلاش برای اجرایی ساختن چهار ماموریت زیر , انگیزه خویش را بر طبق سوق دهی هر چه لایق تر در میدان ساخت و ساز بناها و واحدهای مسکونی پیگیری می نماید .

 

او افزود : عدم صدور برگه شروع عملیات ساختمانی تا زمان حضور و معرفی تولید کننده مالک صلاحیت و برخورداری از پروانه اشتغال به کار مهندسی از وزارت راه شهر سازی , جلوگیری پروژه هایی که سوای بکارگیری مجری ذیصلاح مبادرت به احداث کرده اند و معرفی این پروژه ها و کارفرمایان فعال در آن به اداره کار از حیث بکارگیری کارگران فاقد صلاحیت وکنترل ظریف پروسه حضور تمام وقت و منظم اجرا کننده ذیصلاح در کارگاه ساختمانی از مثال تمهیدات و تدابیری به شمار میرود که با هدف تحقق انگیزه مذکور در شهر تهران مورد‌علاقه قرار گرفته است .

 

صادق زاده آملی عنوان کرد : بر اساس ماده چهار قانون نظام مهندسی و در اختیار گرفتن ساختمان , فعالیت در عرصه احداث و ساخت مساکن نیازمند برخورداری از صلاحیت حرفه ای است , امری که متاسفانه در ساخت و سازهای بی قانون خلاء و کمبود آن بصورتی برجسته و مشهود حس می‌شود .

 

او افزود : منع کار بساز و بفروش های فاقد تخصص و مدرک , از موضوعاتی به شمار می‌رود که قریب به 12 سال پیش هم مطرح شد و اما سازه به دلایلی گوناگون تاکنون اجرایی نشده و در صورت اجرای مجدانه آن , مطلقا از رویش بسیاری از ابنیه ها و واحدهای مسکونی فاقد استاندارد پیشگیری می‌شد .

 

دانش آموخته رشته عمران اذعان کرد : پروانه اشتغال به کار , کاردانی یا این که تجربی یا این که پروانه مهارت فنی مجوزی است که کار درین میدان ( ساخت و ساز ) را قانونمند می‌نماید و به تبع , عدم صادر شدن یا برخورداری از آن به مثابه رسمی نبودن فعالیت‌ها به شمار میرود که با عنایت به ابلاغیه اشاره شده می بایست نسبت به ممانعت و جلوگیری از کار های این‌چنینی ( فاقد جواز و پروانه کار ) جلوگیری شود .

 

دستاوردهای پاکسازی بساز بفروش ها در حوزه ساخت و ساز مشمول چه مواردی می‌شود ؟

 

مصطفی مرادی , متخصص عمران در گفت و گو با خبر نگار مسکن اکثری از کارشناسان و مالک نظران عرصه ساخت و ساز معتقدند , قدمت اثرگذار مسکن در کشور ایران پایین تر از استانداردهای مرسوم جهانی است و ریشه اصلی این عارضه را هم در کیفیت زیر ساخت و سازها قلمداد می نمایند


نوشته شده در : یکشنبه 3 اردیبهشت 1396  توسط : نسرین معین غفوری.    نظرات() .

مجوز حمل پیاز زعفران از خراسان جنوبی به سایر نقاط کشور به این سازمان واگذار شد

مجوز حمل پیاز زعفران از خراسان جنوبی به سایر نقاط کشور به این سازمان واگذار شد
محمدحسین اکبری روز پنج شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود : با توصیه اداره در کمیته فنی سازمان جهاد کشاورزی ممنوعیت صادرات دست کم 10 ساله پیاز زعفران برداشته شد . 
به گفته او بعد از سفارش و پیگیری اداره در کمیته فنی یادشده استان , ممنوعیت تعدادی ساله صادرات پیاز زعفران حذف شد و برای اولین دفعه نظارت فنی , ساماندهی و صادر شدن جواز حمل پیاز زعفران به دیگر استانها به اداره نظام مهندسی واگذار شده‌است . 
ماموران انتظامی خراسان جنوبی از حمل پیاز زعفران سوای جواز از این استان به دیگر بخش ها میهن جلوگیری می نمایند . 
پیش بینی می‌شود , در سال زراعی روان از 15 هزار هکتار سطح زیرکشت زعفران استان 56 تن محصول به بها 2 هزار و 630 میلیارد ریال برداشت شود . 
بیشترین اراضی زعفران استان با چهار هزار و 500هکتار مرتبط با شهرستان قاینات است که برداشت این محصول از اواخر مهر ماه آغاز و تا وسط آذر ادامه دارد . 
زعفران تولیدی در خراسان جنوبی به خراسان رضوی , تهران و سیستان و بلوچستان ارسال می‌شود . 
اکبری در ادامه ذکر کرد : یک کدام از دستاوردهای این ارگان در این سال فعال سازی مرکز پژوهش ها و مشاوره مرغ استان با همیاری کمپانی شهرک های صنعتی خراسان جنوبی است . 

** تجهیز و فعال سازی مرکز پژوهش ها و مشورت مرغ در استان 
به نقل از ایرنا , اکبری اذعان کرد : بعداز پیگیری های مختلف و به دست آوردن مجوز از اداره صنعت و معدن و تجارت خراسان جنوبی , راءس پژوهش ها و مشورت کردن مرغ استان در اداره یادشده تجهیز و فعال‌ساز‌ی شد . 
او از صادر شدن سند مهارت در قسمت های متعدد کشاورزی خبر داد و یادآور شد : این سند در مواقعی اعم از مغنیان , پیوند زن ماهر , هرس کار , استخر و شبکه است اکنون بیش تر از 30 فقره سند مهارت صادر شده‌است . 
او یادآور شد : در سال 95یک واحد گلخانه الگویی با زیر بنای هزار متر مربع شیشه ای مستقر در مجتمع گلخانه ای شهرستان خوسف در محمدیه فعال‌ساز‌ی شد که پروانه افتتاح به اسم اداره نظام مهندسی به قیمت تقریبی 2 میلیارد ریال صادر شد . 
به گفته او , تهیه و تنظیم طرح های مطالعات توجیهی با استفاده از اپلیکیشن کامفار برای 16 فقره طرح مشارکتی بوسیله کمپانی مهندسین مشاوره زیر پوشش این اداره برای نخستین دفعه از سایر دستاوردها در سال 95 است . 
مدیریت اداره نظام مهندسی و منابع ارگانیک استان ادامه اعطا کرد : محاسبه , بررسی و دفاع از طرح های یاد شده و ثبت آخری برای اعطای وام ها بوسیله صندوق ایجاد اشتغال آرزو به مجریان اجرای طرح های مشارکتی بوسیله کمپانی مشورت صورت پذیرفته است . 

**ساماندهی توزیع و فروش نهال 
اکبری افزود : هدایت , آنالیز و صادر شدن جواز توزیع نهال در استان همینطور عرضه و فروش نهال از سایر دستاوردهاست . 
او ادامه داد : این اداره با موافقت اداره مجاهدت کشاورزی نسبت به صادر شدن جواز فروش نهال مبادرت می نماید و نتایج زیاد ارزشمندی در زمینه ی رعایت مسایل جواز بهداشتی , برچسب , ارایه فاکتور و . . . به خریدار به دست آمد . 
او از پیگیری تحویل 200 هکتار اراضی کشاورزی پساب فاضلاب خبر داد و افزود : بعداز گذشت 10 سال پیگیری سوای نتیجه , این دستور محقق شد . 
او اضافه کرد : همینطور جواز یک میلیون مترمکعب آب دائم و یک میلیون مترمکعب آب موقت از پساب فاضلاب برای ایجاد تولید ها زراعی و باغی به اداره نظام مهندسی واگذار شد .


نوشته شده در : شنبه 2 اردیبهشت 1396  توسط : نسرین معین غفوری.    نظرات() .