تبلیغات
akhbarmohandesi - مطالب اسفند 1395

امروز:

اختتامیه جشنواره رسانه و مهندسی در قم برگزار شد

اختتامیه جشنواره رسانه و مهندسی در قم برگزار شد
مهندس مقومی در این مراسم در سخنانی با خیرمقدم به خبرنگاران و عکاسان اظهار داشت: جشنواره رسانه و مهندسی امسال چهارمین سال خود را پشت سر گذاشته و امیدواریم بتوان در سالهای آتی این جشنواره را به صورت منطقه ای و یا ملی برگزار کرد.

وی ابراز داشت: امروز مسائل شهری و موضوعات مختلف نظام مهندسی نیازمند نقد است که در این راستا خبرنگاران می توانند نقش آفرین باشد.

مرتضی داستانی مدیر مسئول روزنامه 19 دی قم نیز در این مراسم گفت: : بسیاری از حوزه‌ها رسانه‌ای شده است ولی هنوز حوزه معماری و شهرسازی به خوبی رسانه‌ای نشده است.

داستانی عنوان کرد: اگر می‌خواهیم در بحث معماری و شهرسازی تحول خوبی شکل بگیرد باید به سمتی برویم که این حوزه به طور کامل رسانه‌ای‌ شود جشنواره‌های این چنینی می‌تواند مقدمه تحقق این خواسته باشد.

در ادامه این مراسم با قرآئت بیانیه هیات داوران در ،  بخش گزارش و { خبر و مصاحبه}و نیز در بخش عکس از نفرات برگزیده  تجلیل شد.

بیانیه هیات داوران بخش گزارش و { خبر و مصاحبه} چهارمین جشنواره رسانه و مهندسی در قم

به نام خداوند لوح و قلم 
موجب خرسندی است که یک سازمان تخصصی و  غیر دولتی ، توانسته چنین جشنواره مطبوعاتی را درحد بضاعت خود برای چهارمین سال متوالی برگزار نماید که هیات داوران به سهم خود از توجه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم  به موضوعات اجتماعی و شهری  و درگیر نمودن  مجموعه رسانه ها و خبرنگاران استان با این مباحث  که در حقیقت مسوولیت اجتماعی  آنان در جامعه به شمار می رود تقدیر می نماید.

پس از بررسی آثار راه یافته به مرحله نهایی این جشنواره در بخش گزارش ، هیات داوران بر این باور است که میانگین سطح کیفی آثار در این بخش قابل قبول  بوده و نسبتا مناسب ارزیابی می شود اما به نظر می رسد بضاعت،ظرفیت و پتانسیل خبرنگاران و اهالی مطبوعات در استان قم بیش از  این باشد.

هیات داوران در بخش (خبر و مصاحبه) نیز  به دلیل اینکه عمده آثار ارسالی این بخش ؛ در محورهای جشنواره نبوده و همچنین فاقد استانداردهای لازم بوده است ؛ اثری را حایز رتبه ندانسته که از خبرنگاران استان قم درخواست می گردد در سالهای آتی برنامه ریزی ویژه ای برای این بخش داشته باشند تا شاهد آثاری در خورد رقابت در این بخش نیز باشیم.

هیات داوران در بخش گزارش  ، تلاش کرده تا رتبه بندی آثار را بر اساس مواردی از جمله ، ساختار گزارش شامل( ورودی ، متن ،  پایان بندی ) و ارکان گزارش شامل ( مشاهده ، مصاحبه  و مطالعه)  و همچنین آیتم هایی چون  تلاش گزارشگر ، قدرت و روانی قلم و انتخاب  تیتر انجام دهد که نفرات برتر در این بخش به شرح ذیل اعلام می گردد.

تندیس جشنواره ، لوح تقدیر و مبلغ 5 میلیون  ریال اهدا می شود به  آقای یاسر ولیا بیدگلی از خبرگزاری فارس با اثری تحت عنوان { زنگ خطر «پلاسکوها» در قم! }  به عنوان رتبه سوم بخش گزارش چهارمین جشنواره رسانه و مهندسی در قم

تندیس جشنواره ، لوح تقدیر و مبلغ 7 میلیون ریال ریال اهدا می شود به  سرکار خانم ایمن السادات موسوی نژاد از خبرگزاری فارس با اثری تحت عنوان {لزوم سر و سامان دادن به امور ساخت‌وساز توسط مجری ذی‌صلاح/ عملكرد مجریان عامل بقای دیوار اعتماد مردم و مسؤولان} به عنوان رتبه دوم بخش گزارش چهارمین جشنواره رسانه و مهندسی در قم

تندیس جشنواره ، لوح تقدیر و مبلغ 9 میلیون ریال اهدا می شود به  سرکار خانم زینب آخوندی از خبرگزاری مهر  با اثری تحت عنوان { وقتی رومیان به شهر حمله می‌کنند /خوب و بد ممنوعیت نمای رومی در قم }به عنوان  رتبه اول  بخش گزارش چهارمین جشنواره رسانه و مهندسی در قم

در "بخش مهندس نگاشت" که مربوط به  یاداشت نویسی ویژه مهندسان عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم بوده اثر سرکار خانم مهندس زهرا کاشانی تحت عنوان{ توجه به رویکرد اقتصاد مقاومتی در حوزه ساخت و ساز به منظور حفظ سرمایه های ملی) نیز شایسته تقدیر اعلام می شود.

بیانیه هیأت داوران بخش عکس چهارمین جشنواره رسانه و مهندسی

هنر به کمک بیانگری واجد معنا می شود و به واسطه معنا قابل فهم برای مخاطب می گردد. ارزیابی اثر هنری نیز بر اساس همین خاصیتِ بیانگری در  هنر ها ممکن می شود. داوران جشنواره نیز بر اساس معنایی که از هر اثر به ایشان منتقل شده، آن اثر را ارزیابی نموده و از آن میان، برخی را ممتاز تشخیص داده اند.  اما از آنجا که ارزیابی بدون معیار مشخص، ناممکن است؛ بدین وسیله به معیارهای عمومی که به کمک آنها ارزیابی آثار ممتاز صورت گرفته اشاره می شود:


- توجه کردن به موضوع فراخوان جشنواره » رسانه و مهندسی « و محور های چهارگانه ی آن و عکاسی کردن برای آن 
- بیان مسائل و دغدغه های مهم و زنده ی مهندسی در شهر 
- بهره گرفتن از اصول زیبایی آفرینِ هنرِ عکاسی جهت انتقال معنا 


نوشته شده در : جمعه 27 اسفند 1395  توسط : نسرین معین غفوری.    نظرات() .

جشن پایان سال صنعت ساختمان

به گزارش خبرنگار «صما» در جشن پایان سال صنعت ساختمان الهام امینی، دستیار ویژه رئیس جمهور در حقوق شهروندی، پیروزحناچی، معاون معماری وشهرسازی وزارتخانه راه وشهرسازی، محمد غرضی وزیر پست دوره سازندگی، علی نوذرپور،رئیس جامعه مهندسان شهرسازایران، علیرضا پاک فطرت،شهردارشیراز، علیرضا طاهری،سخنگو وعضو هیات مدیره انجمن خبرنگاران و روزنامه نگاران به ایراد سخنرانی پرداختند.
الهام امین زاده، دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی با اشاره به اینکه موضوع ساختمان از جمله مباحثی است که رعایت حقوق شهروندی در آن از نقش بالایی برخورداراست تاکید کرد: باید با فرهنگ سازی و اطلاع رسانی حقوق مردم را از مقررات ساختمانی آگاه کنیم تا آنها نسبت به حقوق خود آگاه باشند.

وی با بیان اینکه در تضاد بودن حقوق مردم و پیمانکاران باعث تضییع حقوق شهروندان می شود گفت: برای اینکه عملیات ساختمانی با تبعات کمتری همراه باشد لازم است که شرایطی ایجاد شود که از فن آوری‌های نوین ساختمانی درساخت وسازها ایجاد شود.

در ادامه پیروزحناچی،معاون شهرسازی ومعاری وزارتخانه راه وشهرسازی نیز با بیان اینکه برگزاری جشنواره صنعت ساختمان از این منظر واجد اهمیت است که مجموعه بخش خصوصی که به دولت وابستگی ندارد نسبت به برگزاری این مهم اقدام کرده است تاکید کرد: استمراراین اقدام توسط مجتمع اطلاع رسانی صنعت ساختمان قابل تقدیر است و بنده به نمایندگی از وزیر راه وشهرسازی از برگزاری این جشنواره حمایت و تقدیر می کنم.

سید محمد غرضی دیگر سخنران این مراسم گفت: نظام‌مهندسی کشور باید ضوابط و مقررات را به صحنه‌ عمل بیاورد و مهندسان ناظر به ‌طور جدی برساخت ساختمان‌ها نظارت داشته باشند و ترمیم بافت‌های فرسوده‌ شهرها و روستاها در اولویت کاری دستگاه‌های مسئول قرار گیرد تا ما شاهد اتفاق‌هایی مانند حادثه پلاسکو نباشیم.

همچنین علیرضا طاهری،سخنگو و عضو هیات مدیره انجمن خبرنگاران و روزنامه‌نگاران نیز با تاکید بر اینکه میزان خبرنگار تخصصی درحوزه مسکن کم و باید برای آموزش این قشر تلاش ویژه‌ای شود تاکید کرد: پیوند وهمپوشانی رسانه ها با یکدیگر درپیگیری مساله های مهم وضروری از اهمیت بالایی برخورداراست.

با حضور دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی برگزار شد:
جزییات چهارمین دوره از جشنواره چهره‌سال صنعت ساختمان/ تندیس چهره‌های سال95صنعت ساختمان ازآن چه افرادی شد؟
درهمین حال علی نوذرپور،رئیس جامعه مهندسان شهرسازایران نیز به بخش ایمنی ساختمان وشهر اشاره کرد و گفت: بحث ایمنی ساختمان و شهر از مباحث جدی و جزو وظایف شهرداری‌ها و شوراهای شهر است و این دو شخصیت حقوقی در خصوص رفع خطر از شهر وظیفه قانونی دارند.

وی افزود: این قوانین تحت بند14 ماده 55 قانون شهرداری ها و ماده 71 قانون شورای شهر بردوش این دو شخصیت حقوقی نهاده شده است.

علاوه براین علیرضا پاک فطرت- شهردار شیراز- نیز با باین اینکه رفع معضلات اجتماعی برعهده شهرداری‌ها است تاکید کرد: شهرداری‌ها توسط شوراهای شهر توانستند تاثیر مطلوب وعملکرد خوبی در حل مسایل معضلات شهری داشته باشند.

وی با اشاره به ضرورت بکارگیری فن آوری‌های روز دنیا وعملیاتی کردن آنها درساختمان‌ها گفت: علاوه بر استفاده ازفن آوری‌های نوین باید به فرهنگ و رفتار شهروندان نیز توجه شود.

گفتنی است پس ازپایان سخنرانی، دستیار ویژه رئیس جمهور در حقوق شهروندی، معاون معماری وشهرسازی وزارتخانه راه، محمد غرضی وزیرنفت دوره سازندگی، رئیس جامعه مهندسان شهرسازایران، شهردارشیراز و سخنگو وعضو هیات مدیره انجمن خبرنگاران و روزنامه‌نگاران با قرارگرفتن در جایگاه نسبت به اهدای تندیس به چهره‌های برتر صنعت ساختمان اقدام کردند.

در این مراسم به علی اصغر مونسان-مدیرعامل منطقه آزاد کیش به عنوان چهره سال صنعت ساختمان در گروه «مدیران دولتی»،در دسته «شهرداران» نیز مهدی جمالی نژاد؛ شهردار اصفهان در دسته کلانشهرها و مسعود نصرتی قزوینی نژاد؛شهردار قزوین در دسته شهرها و علی بابایی شهردار کرمان تندیس اهدا شد.

همچنین در گروه «مدیران کل راه و شهرسازی» سید کماالدین میرجعفریان؛ مدیر راه و شهرسازی ایلام در دسته شهرها و علی خاوری؛ مدیر راه و شهرسازی گیلان در دسته کلانشهرها نیز تندیس چهره‌های سال صنعت ساختمان را دریافت کردند.همچنین در گروه «روسای شورای شهر» مشتاق احمد ریگی؛ رئیس شورای شهر زاهدان و رضا زنگنه؛ رئیس شورای شهر ملایر در دسته شهرها از دیگران دریافت کنندگان تندیس بودند.


از دیگر سو در دسته «روسای سازمان نظام مهندسی ساختمان» محمد قنبری؛ رئیس نظام مهندسی ساختمان البرز در دسته کلانشهرها و الهام حیدری؛ رئیس نظام مهندسی ایلام در دسته شهرها نیز لوح تندیس اهدا شد.نوشته شده در : چهارشنبه 25 اسفند 1395  توسط : نسرین معین غفوری.    نظرات() .

جلسه روسای سازمانهای نظام مهندسی ساختمان استانها برگزار شد

جلسه روسای سازمانهای نظام مهندسی ساختمان استانها برگزار شد
به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی، جلسه کمیسیون رؤسای سازمانهای نظام مهندسی ساختمان استانها با حضور هیأت رئیسه شورای مرکزی در روز چهار‏ شنبه مورخ 95/12/18 در محل سالن جلسات شورای مرکزی برگزار شد.
بخش اول جلسه به سخنان پیش از دستور اختصاص یافت که موارد منابع درآمدی سازمانهای نظام مهندسی ساختمان استانها و نحوه ارزیابی عملکرد مجریان ذیصلاح در استانهایی که مجریان اجرایی شده است و مواردی از نظام نامه هایی که به استانها ابلاغ شده است، از ان جمله بود.
در ادامه نیز مهندس بهادری دبیر اجرایی شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان به موارد مطرح شده پاسخ داد.
همچنین در بخشی دیگر، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مرکزی دستورالعمل نحوه فعالیت پیمانکار ساخت ساختمان و مسکن که با همکاری اداره کل راه و شهرسازی شهرداری، انجمن انبوه سازان و نظام کاردانی استان مرکزی تدوین شده در این سازمان را ارائه کرد که در این دستورالعمل فاز طراحی یکسال و فاز اجرا حدود 3 سال و بهره برداری حدود 50 سال خواهد بود .
 اهداف شیوه نامه واگذاری مسئولیت اجرا از شخص حقیقی به حقوقی و اصلاح ساختار فعالیت مجریان و توجه بیشتر به حقوق بهره برداران نیز از جمله موارد طرح شده در این جلسه بود.
دکتر مجربی کرمانی دبیر اجرایی شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز بر لزوم تشکیل کمیته هایی برای بررسی اجرایی شدن مجریان ذیصلاح تاکیدکرد و مقرر شد استانهای اصفهان،گیلان،مازندران ،خوزستان ومرکزی در این کمیته شرکت کنند.
برای مشاهده اخبار نظام مهندسی به سایت نظام مهندسی مراجعه کنید


نوشته شده در : شنبه 21 اسفند 1395  توسط : نسرین معین غفوری.    نظرات() .