تبلیغات
akhbarmohandesi - خطرها استفاده خودسرانه از استامینوفن

امروز:

خطرها استفاده خودسرانه از استامینوفن


در زمان های قبل به صورت روز جاری خبری از دوا و پزشک فقدان و تعداد داروخانه ها نیز آنقدر کم بود که برای یافت کردن یک قرص بی آلایش اشخاص می بایست مسافتی طولانی را می پیمودند البته به مرور زمان همگی چیز عوض شده نموده است . 

تعداد پزشکان و داروخانه ها روز آپ دیت بیشتر و بیشتر می‌شود و در کنار همگی این تغییرات , مصرف دارو علی الخصوص به صورت خودسرانه ارتقاء پیدا کرده و مشکلی به اسم سوءمصرف دارو مطرح است . 

استامینوفن به‌این ادله که فارغ از ورژن به فروش می‌رسد تبدیل به یکی‌از داروهایی شده که بخش اعظمی از اشخاص برای استفاده از آن هیچ ترسی به دل روش نمیدهند و با کوچکترین شم دردی نظیر نقل و نبات این قرص را استفاده می کنند . 

شناسایی بی نسخ 
داروهای متفاوت به شکلهای متفاوتی در سراسر عالم به فروش میرسند و برای تهیه و تنظیم بعضی از داروها به ورژن پزشک معالج احتیاج است در حالی که برای بعضی دیگر احتیاجی به ورژن دکتر معالج نیست .

به آن جور از داروهایی که برای خرید از داروخانه احتیاجی به ورژن پزشک معالج نیست داروهای وی تی سی ( OTC ) می گویند که مخف ( Over - the - counter ) است و استامینوفن درین تیم داروهای قرار می‌گیرد و برای تهیه و تنظیم آن احتیاج به ورژن نیست . 

خودت را معرفی کن! 
استامینوفن یک دارو با مخلوط ان استیل پارا آمینوفنول ( N - acetyl - para - aminophenole ) است این دارو برای اولین دفعه در سال 1955 ساخته شد و تحت عنوان مسکن و تب بر برای خردسالان در قالب شربت «تیلنول» به بازار آمد . 

اکنون میلیونها نفر در سراسر دنیا از استامینوفن برای معالجه سردرد , کمردرد , سرما خوردگی و تیتر تب بر استفاده می‌نمایند . در واقع استامینوفن تحت عنوان یک مسکن , منزلت اولیه را دربین داروهای مسکن دیگری که فارغ از ورژن دکتر معالج از داروخانه ها تهیه و تنظیم می‌شوند , در آمریکا امریکا و در سراسر جهان دارااست . این قرص با نامهای تجاری استامینوفن , پاراستامول و تایلنول به فروش می‌رسد . 

کلیه رقم هست 
امروزه داروها به شکلهای مختلفی به فروش میرسند و استامینوفن هم از این دستور مستثنا نیست . استامینوفن در انواع گوناگون مثل قرص , شیاف , شربت و قطره به فروش می‌رسد . 

استامینوفن در قالب قرصهایی با دوزهای گوناگون 325 میلیگرمی , قرص 500 میلیگرمی و قرص جویدنی 80 میلیگرمی به فروش می رسد . استامینوفن به طور شیاف با دوزهای 125 میلیگرمی , 325 میلیگرمی و شیاف سوسپانسیون 120 میلیگرمی در بازار وجود دارد . شربت 120 میلیگرمی و قطره 100 میلیگرمی استامینوفن ( بیشتر برای خردسال ها ) تجویز می شود . 

آمارها چه میگویند؟ 
معمولا در همه نقاط جهان آمار دقیقی از مصرف دارو نیست و آمارهای جان دار درباره با مصرف دارو معمولا به طور تقریبی است با این وجود براساس آمار اداره دارو و غذای ایالات متحده ( FDA ) در سال 2005 میلادی آمریکاییها تعداد 28 میلیارد دوز استامینوفن خریداری کردند که‌این رقم نشان دهنده آن است که میزان خرید استامینوفن دوچندان بالاست . 

جمهوری اسلامی ایران نیز جزء یک کدام از کشورهایی به حساب میآید که آمار مصرف دارو در آن بالاست و با این‌که آمار دقیقی درباره با مصرف استامینوفن نیست , به نظر می رسد که مصرف هر ساله این دارو در جمهوری اسلامی ایران حدودا بالای یک میلیارد قرص در سال باشد . 

خبر‌ها نو از سراسر عالم نشان می دهد که فروش استامینوفن با محدودیتهای روزافزونی روبه رو شده‌است و مسئولان حوزه بهداشت و سالم در سراسر عالم به اندیشه محدودیت برای فروش این دارو میباشند به دلیل آن که یک کدام از شایعترین مسمومیتهای دارویی در سراسر دنیا , مسمومیت با قرص استامینوفن است . 

ضابطه قرصی 
احتمالا در منظر نخستین استامینوفن قرص بیخطری به حیث رسد و ممکن است عامل این مورد را بتوان به خرید راحت آن نسبت بخشید به همین منظور مقررات جدیدی که محدود کننده فروش این قرص است در سراسر عالم ارائه شده شده‌است . 

به عنوان مثال ضوابط تازه آمریکا امریکا و کانادا اذن نمیدهد که بیشتر از 24 عدد قرص استامینوفن در یک نوبت به یک نفر فروخته شود . یکی دیگر از ممنوعیتهایی که درین کشورها درباره با قرص استامینوفن به‌وجود آمده , این است که به کار بردن بیشتراز 325 میلیگرم استامینوفن در داروهای سرما خوردگی در حالا قدغن شدن است . 

آمدنت بهر چه بود؟ 
استامینوفن یک داروی ضد درد و ضد تب است که برای بر طرف کردن دردهای خفیف نظیر سردرد , دندان درد , کمر درد و تحت عنوان تب بر به کار می رود . ‌ 
مکانیزم ظریف اثر استامینوفن هنوز به صدق معین نیست , البته بنظر میرسد که استامینوفن با مهار نمودن «پروستاگلندینها» اثرات ضد درد و ضد تب خویش را اعمال مینماید . 

استامینوفن از راه و روش خوراكی و از رویکرد مقعدی مضاعف عالی جذب تن میگردد . متابولیسم استامینوفن به صورت وسیعی در کبد انجام و پسماندهای دارو از روش ادرار دفع میگردند . نصفه قدمت استامینوفن از 1 تا 4 ساعت است و اثر دارو در 1 تا 3 ساعت به حداکثر خویش می رسد . 

استامینوفن دارویی نسبتأ بیخطر با دلایل جانبی کم است . در مقایسه با داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مثل آسپیرین , بروفن و ژلوفن عارضه ها گوارشی و عارضه ها پلاکتی کمتری دارااست , به خیر بیماران آن را تحمل می‌نمایند و در زمان حاملگی نیز مصرف آن زیر لحاظ پزشک معالج مجاز است . 

یکی دیگر از مزایای استامینوفن این است که میتوان تحت عنوان یک ضد درد عالی و معمولی و یک تب بر عالی از آن در بیمارانی که قدرتمند به استفاده از آسپیرین و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی نیستند , استفاده کرد . استامینوفن در مقایسه با داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی , اثر متعددی در برطرف کردن التهاب مفاصل و روماتیسم ندارد . 

نمای نزدیک عارضه 
استامینوفن در مقایسه با بقیه داروها , داروی کم خطری به حساب می آید البته تولید ضایعات پوستی و مخاطی حساسیتی , کهیر , اگزما و چه بسا ضایعات پوستی تب دار احتمال دارد با مصرف استامینوفن تولید شود . البته مهم ترین عارضه جانبی مهلک استامینوفن که علی الخصوص با مصرف بی روش دوزهای بالای این دارو حادثه میافتد , نکروز کبدی , نکروز توبولار کلیوی و اغما در اثر زیر افتادن قند خون است و شایعترین علت نارسایی کبد در سراسر دنیا مصرف بیرویه استامینوفن به حساب می‌آید . 

مصرف خودسرانه , بی رویکرد و نادرست استامینوفن چه در خردسالان و چه در بزرگسالان میتواند مسمومیت کبدی و کلیوی تولید نماید و به‌سرعت کبد را از کار بیندازد و مریض را به کام مرگ چیره شود . 
یکی دیگر از دلایل جانبی زیاد نادر استامینوفن , ساخت مشکلات خونی است . 

ممنوعیتهای مصرف 
هر چند فروش قرص استامینوفن سوای ورژن دکتر ممنوعیتی ندارد اما خوب تر است این قرص زیر حیث دکتر تجویز شود به این دلیل که استامینوفن جنبه درمانی ندارد و صرفا درد را التیام می دهد . 

احتمالا شخص با مصرف استامینوفن یک درد مرگ آور نظیر آپاندیسیت را برای یک‌سری ساعت برطرف نماید اما خلل کماکان باقی می ماند و شخص بی خبر از این داستان خویش را در راستای مرگ میکشاند . یکی دیگر از مواقعی که در آن نباید از استامینوفن استفاده کرد بالا بودن فشار خون است که تشخیص این قضیه به وسیله یک شخص معمولی کار چندان راحتی نیست . 

بخش اعظمی از اشخاص هنگامی که در گیر سردرد میگردند سریعا استامینوفن میخورند در حالی که راز درد احتمال دارد ناشی از بالا بودن فشار خون باشد . همینطور کسانی که آلرژی به استامینوفن یا این که نارسایی کبدی دارا هستند نباید از استامینوفن استفاده نمایند . 

معتاد شدی؟! 
استامینوفن کدئین یک جور از استامینوفن است و همانگونه که از نامش پیداست علاوه بر استامینوفن دربردارنده کدئین نیز هست که برای التیام خوب تر درد , آن را به استامینوفن بیش تر مینمایند . 

متأسفانه زیرا کدئین یک داروی مخدر است , در صورتی‌که استامینوفن کدئین دار به دوران 40 روزخودسرانه و به طور مداوم استفاده شود میتواند سبب تولید اعتیاد در مریض شود و این دارو بایستی حتما به وسیله دکتر تجویز شود . 

مصرف مکرر قرص استامینوفن کدئین سبب میگردد که تن به دوز زیر عادت کرده و شخص به مصرف قرصهای با دوز فراتر رغبت پیدا نماید و این چنین اعتیاد و تعلق به دارو تشدید می‌شود . برای معالجه این اختلال می بایست از روانپزشک یاری گرفت . 

مصرف مجاز دارو 
بزرگسالان می‌توانند بین 325 تا 500 میلیگرم از دارو را هر 4 یا این که 6 ساعت یک توشه مصرف نمایند و میزان مصرف در خردسالان , 10 تا 15 میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن تن در هر 4 یا این که 6 ساعت یک توشه است . 

دوز هر توشه مصرف استامینوفن با در لحاظ تصاحب کردن وزن اشخاص بزرگسال از 325 تا 1000 میلیگرم گوناگون است , البته اندازه مصرف روزمره استامینوفن در بزرگسالان نباید از 4000 میلیگرم تجاوز نماید . 

معمولترین اندازه مصرف روزمره استامینوفن 1000 میلیگرم درطول روز است که با این میزان دلایل زیاد مقداری تولید می گردد . دوز هر توشه مصرف استامینوفن در خردسالان از 40 تا 480 میلیگرم با دقت به سن و وزن آنان متغیر است . شایسته ترین روش برای محاسبه اندازه هر دوز استامینوفن در خردسال ها به عبارتی 10 میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن تن است . مثلأ در صورتی کودکی 10 کیلوگرم وزن داشته باشد , 
میتوان هر 6 ساعت به وی 100 میلیگرم استامینوفن بخشید که می گردد یک سیسی یا این که 15 قطره استامینوفن . تعداد دوزهای استامینوفن در کودک ها نباید از 5 دوز طی روز تجاوز نماید . 
تجمیل الانف


نوشته شده در : پنجشنبه 29 تیر 1396  توسط : نسرین معین غفوری.    نظرات() .

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر