تبلیغات
akhbarmohandesi - اشخاص فاقد گواهینامه ساخت قابلیت و امکان دریافت پروانه ساختمانی را ندارند

امروز:

اشخاص فاقد گواهینامه ساخت قابلیت و امکان دریافت پروانه ساختمانی را ندارند

به نقل از خبر‌ها نظام مهندسی ( akhbarmohandesi . ir ) , اداره نظام مهندسی ساختمان تهران روز گذشته با صدور ابلاغیه‌ای به مهندسان ناظر ماموریت اعطا کرد با «جلوگیری از آغاز به کار» و «توقف ساخت‌و‌سازهایی کهدر آنان از آفریننده ذی‌صلاح استفاده نمی‌شود» , طرح ممنوعیت بسازوبفروشی را برای اولین دفعه در پایتخت عملیاتی نمایند . ابلاغیه روز قبل اداره نظام مهندسی ساختمان تهران در زمینه ی «تصفیه ساخت‌وسازهای پایتخت از سازندگان غیرمتخصص» , دربردارنده ۴ ماموریت بخش اعظم به مهندسان ناظر برای انقطاع سرویس ها مهندسی به پروژه‌هایی است که در آنان از اجرا کننده ذی‌صلاح بومی در کارگاه ساختمانی استفاده نشده است . اشخاص فاقد گواهینامه ساخت قابلیت دریافت پروانه ساختمانی را ندارند 


اشخاص فاقد گواهینامه ساخت قابلیت و امکان دریافت پروانه ساختمانی را ندارند 
اداره نظام مهندسی ساختمان تهران 

اشخاص فاقد گواهینامه ساخت قابلیت دریافت پروانه ساختمانی را ندارند 
«عدم صدوربرگه استارت عملیات ساختمانی تا زمان حضور و معرفی خالق صاحب و مالک صلاحیت و برخوردار ازپروانه اشتغال به عمل مهندسی از وزارت شیوه وشهرسازی» او‌لین تاکید اداره نظام مهندسی به مهندسان ناظر در سمت «اجرای حکم اخراج بسازوبفروش‌ها از فرایند ساخت‌وسازهای پایتخت» است . در عین اکنون , مهندسان ناظر ماموریت دارا‌هستند پیگیری‌های اضطراری را برای«توقف پروژه‌هایی که سوای استعمال اجراکننده ذی‌صلاح در دست ساخت قرار دارد» انجامدهند و در عین درحال حاضر نسبت به معرفی این پروژه‌ها و کارفرمایان آن‌ها به سازمان عمل ازبابت «به کارگیری کارگران فاقد صلاحیت» مبادرت نمایند . 

ماموریت سوم مهندسان ناظر به موجب این ابلاغیه «کنترل ظریف فرآیندحضور تمام وقت و منظم اجراکننده ذی‌صلاح در کارگاه ساختمانی» است . به موجب ضابطه , اجرا کننده ذی‌صلاح نوعی شغل تمام وقت و نیازمند حضور دائمی آفریننده با صلاحیت در کارگاهساختمانی و بررسی بر همگی عملیات ساخت در تمام ارتفاع دوران ساخت‌وساز است . این در حالیاست که اداره نظام مهندسی ساختمان تهران در ابلاغیه روز قبل خویش «نظارت بر حضورمامور در اختیار گرفتن ایمنی در ساخت‌وسازهای مرتبط با پروژه‌های خاص» از سمت مهندس ناظر رامورد تاکید قرار داده است . درین ابلاغیه همینطور به مهندسان ناظر اطمینان داده شدهاست اداره نظام مهندسی به هیچ شکایتی از سمت بسازو‌بفروش‌های خلافکار دربارهمهندسان ناظر برای اجرای ماموریت‌های محول شده به ناظران , رسیدگی نخواهد کرد . 

بنابراین , مهندسان ناظر می توانند با اطمینان حافظه نسبت به اجرایاین ماموریت‌ها مبادرت نمایند . اگرچه ممنوعیت بسازوبفروشی با «به رسمیت شناخته‌شدنجایگاه رسمی مجریان و سازندگان با صلاحیت» از ۲۱ سال پیشین در جریان ثبت ضابطه نظام مهندسی ساختمان ( تصویب شده سال ۷۴ ) درمهمترین ماده این ضابطه –ماده ۴ - مورد تاکید قرار گرفته البته تا به امروز بیشتر ساخت‌و‌سازهااز سوی بسازو‌بفروش‌های فاقد صلاحیت در هم اکنون انجام است . 

بر پایه ی ماده ۴ ضابطه نظام مهندسی و در دست گرفتن ساختمان , هرگونه کار درحوزه ساخت مسکن نیازمند برخورداری از صلاحیت حرفه‌ای است که این‌ صلاحیت‌ در موردمهندسان ‌از طریق‌ پروانه ‌اشتغال ‌به‌ كار مهندسی‌ و درباره ی كاردان‌های‌ فنی‌ ومعماران ‌تجربی‌ از طریق‌ پروانه‌ اشتغال‌ به‌‌كار كاردانی‌ یا تجربی‌ و در موردكارگران ‌ماهر از طریق‌ پروانه ‌مهارت‌ فنی‌ احراز می‌شود . منع رسمی عمل بسازو‌بفروش‌ها علاوه بر تکلیف ماده ۴ ضابطه نظام مهندسی دو توشه دیگر در جریان«ابلاغ ثبت طومار هیات وزیران در سال ۸۳» و همینطور «ابلاغیه ۱۷ ماه پیش نائب رئیس وزیرراه وشهرسازی برای حذف بسازو‌بفروش‌ها از چرخه ساخت‌و‌ساز» , مورد تاکید قرار گرفتاما هیچ‌گاه عملیاتی نشد . 

نصفه شهریور ماه سال قبل , حامدمظاهریان , نائب رئیس کارها مسکن‌‌و ساختمانوزارت رویه و شهرسازی با ارسال دو طومار به نائب رئیس وزیر مملکت و مدیریت اداره شهرداری‌هاو دهیاری‌ها و همینطور شهر‌دار تهران , با تاکید بر مفاد ماده ۴ ضابطه نظام مهندسیمصوب مجلس سال ۷۴ , خواهان الزام شهرداری‌ها و بقیه مراجع صدور پروانه ساختمانی به درج اسم و خصوصیات اجراکننده ذی‌صلاح در پروانه ساخت شد . او با نسبت دادن به ماده ۱۰ تصویب‌نامههیات وزیران در تیرماه سال ۸۳ , در‌این طومار تاکید کرده بود اجراکننده ساختمان در زمینهاجرا می بایست دارنده پروانه اشتغال به فعالیت از وزارت راه‌و‌شهرسازی باشد و مطابق باقراردادهای همسان که با مالکان انعقاد می نماید اجرای عملیات ساختمان را براساس نقشه‌های تصویب شده و همگی مدارک منضم به قرارداد بر عهده داراست . 
آزمون نظام مهندسی


نوشته شده در : دوشنبه 26 تیر 1396  توسط : نسرین معین غفوری.    نظرات() .

ثمینا
دوشنبه 26 تیر 1396 03:30 ب.ظ
سلام عزیز انتظار زیادی ازتون ندارم فقط دلم میخواد بهم سر بزنید و نطرتون را بگین و با هم تبادل لینک داشته باشیم منتظرم گلم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر